top of page
Избранные рецензии

ГОТУЄМОСЯ ДО ЗНО: тестові завдання з української мови й літератури

  • knigoved
  • 8 февр. 2017 г.
  • 6 мин. чтения

У завданнях 24–28 до кожного з чотирьох рядків, позначених цифрами, виберіть один правильний варіант-відповідник, позначе- ний буквою.


24. Установіть відповідність між способом творення слів і прикладом.

1. суфіксальний.

2. префіксально-суфік-сальний.

3. безсуфіксний.

4. складання основ.

А. по-доброму, приземлений, підсніжник.

Б доброта, світанок, радість.

В. ліворуч, шістсот, краєвид.

Г. велич, біль, розклад.

Д. прадід, ТСН, надзвуковий/

25. Установіть відповідність між групою сполучників за значенням і прикладом.

1. допустовий.

2. причиновий.

3 мети.

4 умови.

А. Я щастя не маю і в мріях не бачу, бо іншії мрії у серці ношу.

Б. Готовий я зробити все для вас, аби не бачить вас в такім одчаї.

В. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя.

Г. Даю тобі цей меч, дарма що ти не сильна.

Д. Знай, що в світі найтяжче – це серце носити студене.

26. Установіть відповідність між відокремленими членами і реченнями.

1. означення.

2. прикладка. (як різновид означення).

3. обставина.

4. додаток.

А. Не кинувши углиб надійний якір, пливу й пливу повз береги краси.

Б. А я не знаю нічого ніжнішого, окрім берези.

В. Немає берегів ні в смерті, ні в любові, в безсмертя й вічності немає берегів.

В.Час, великий диригент, перегортає ноти на пюпітрі.

Г. Добріє світ, народжений в любові.

27. Установіть відповідність між випадками вживання тире в безсполучниковому реченні і прикладами речень.

1 друга частина виражає наслідок.

2 друга частина вказує на швидку зміну подій.

3. перша частина вказує на умову,

4. зміст частин проти- ставляється.

А) Ораторів у нас тьма-тьмуща – оратаїв, на жаль, іще замало.

Б) Я входжу в ліс – трава стає навшпиньки, кошлатий морок лапу подає.

В) Вітер війнув – листя з клена жовте, жовтаво-золоте полетіло.

Г) Вдаримо гучно ми в дзвони – всесвіт обійде луна.

Д) Мій рідний дім – душі свята основа, життя мого безсмертне джерело. 28. З’ясуйте, якою частиною мови є виділені в реченні слова (цифра позначає наступне слово). Привіт тобі, зелений саде, (1) що (2) в затишку (3) колись ховав моє життя, мою відраду і тихо думи (4) навівав.

А) прислівник.

Б) займенник.

В) дієслово.

Г) прийменник.

Д) сполучник.

Прочитайте текст (цифри в дужках позначають номери рядків). Виконайте завдання 29–33, які мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ. Виберіть правильний варіант відповіді. Феномен Àгатангела Кримського (1–3) Хто він був, цей великий чоловік? Чим він особливий у цьому світі? Цей кволий тілом чоловік ніби прийшов до нас із тих міфічних часів, коли жили на землі велетні.

(4–10) Поезія оригінальна переплітається з поезією перекладною (пе- реклади великих, світової слави поетів); оригінальні оповідання; перший в українській літературі філософський роман («Андрій Лаговський»); гли- бока зацікавленість в орієнтальній (народів Сходу) та українській філоло- гії та історії. Під його егідою виходив найкращий російсько-український словник; сотні статей, томи наукових розвідок… «Незвичайна поява», – сказав про Агатангела Кримського Франко.

(11–16) Біографія А. Кримського складна. І трагічним був кінець життя – його, академіка, знаного в багатьох країнах, на початку Другої світової війни вивозять з України в ешелоні заарештованих на схід, а в 1942 році він помирає десь у Казахстані, там і ховають його в братській ямі. Лиши- лося жити те, що він написав. Бо серце, як казала його приятелька, в котру він був безнадійно закоханий, Леся Українка, має «те, що не вмирає».

(17–22) А. Кримський знав близько шістдесяти мов, був одним із най- більших світових учених з орієнталістики (сходознавства). Свої сходозна- вчі праці писав українською мовою, був патріотом свого краю. Входив до гурту наших енциклопедистів, які з’явилися в кінці XIX – на початку XX століття і до яких належали Іван Франко, Борис Грінченко, Михайло Грушевський, Осип Маковей, Гнат Хоткевич.

(23–28) З одного боку, А. Кримський – академічний учений, з іншо- го – чутливої вдачі екзотичний поет, чиї вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити. Збірка «Пальмове гілля» виходила частинами – у 1901 році, 1908 та 1922. Ті вірші – це безупинне шукання людини.

(29–33) А. Кримському близькі були твори Степана Руданського, із яким він відчував психологічну спорідненість (не з гумором, а саме з лі- ричною поезією) – недаремно А. Кримський збирав розпорошену після ранньої смерті поета творчість С. Руданського і готував до друку у Львові семитомне видання.

(34–45) А. Кримський – інтелігент ХХ століття, століття напруженого, динамічного, нервового. Це відбилося на його поезії, на його прозі. У ньому бореться поет і вчений. Перемагає останній. Закінчив Інститут східних мов та Московський університет. Тридцятилітнім він уже професор. Поліглот, науковець світового рівня. «Дивне діло та філософія, – писав він, – ніколи ніяка наука не могла заволодіти цілою моєю істотою так сильно, як вона; філософія тая має якусь таку силу, що може поглинути геть усю натуру лю- дини і не полишити місця нічому іншому». Самий лише перелік його праць зайняв би не один десяток сторінок. Тут дослідження зі східної історії, фі- лософії та етнографії, з історії мусульманства, ісламу, тритомна «Арабська література в нормах і зразках», віршовані українські переклади з арабської лірики, двотомна «Історія Туреччини та її літератури» і багато іншого. (46–50) А. Кримський – автор праць з української фольклористики, етнографії, дослідник староруської та слов’янських мов. Він був членом ба- гатьох наукових товариств – українських та чужоземних. Після 1918 року він працює в Українській академії наук, очолює арабо-іранську кафедру, працює незмінним секретарем Академії.

(51–53) У праці минуло все його нелегке життя – праці, по-справж- ньому подвижницькій. Тільки в роботі він бачив сенс свого життя, тільки вона давала йому справжній життєвий спокій і злагоду.

(54–64) З портрета дивиться на нас А. Кримський: вишукане інтелі- гентне обличчя, короткозорі очі, що ховаються за окулярами з малими скельцями. Ці очі прочитали за свій вік безліч сторінок на безліку мов, вони прозирали століття, культурне життя живих і мертвих народів. Це очі ніжного й тонкого лірика, котрий умів так захоплено дивитися на світ і природу, яку любить, розуміє її і ставиться до неї, як до живої одухо- твореної істоти. Ось він, незвичайний ерудит-учений, добрий прозаїк та блискучий перекладач, стоїть перед нами сьогодні, і ми не можемо не бути вдячними за те, що він у нашій культурі був, блукаючи по нетрях культур далеко чужоземних, і на своїй скромній батьківщині, бо він цю батьківщи- ну любив, бо задля її слави працював, бо задля неї сили своєї не шкодував.

За В. Шевчуком

29. Основними ознаками поданого тексту, що характеризують його належність до певного стилю, є

А) ясність і предметність тлумачень, логічна послідовність і доказовість викладу, точність і лаконічність висловлювань, однозначне пояснення причиново-наслідкових відношень, що властиві науковому стилю.

Б) персональність, використання спеціальної термінології, усталених фраз, цифрової інформації засвідчують, що текст належить до офіційно-ділового стилю.

В) наявність низки яскравих засобів авторського тлумачення, логіч- ність доказів і полемічність викладу, широке використання худож- ніх засобів, що характеризують публіцистичний стиль.

Г) образність, поетичний опис дійсності, широке використання художніх засобів, індивідуальне світобачення, притаманні художньому стилю.

30. Темою тексту є розповідь про

А) роль А. Кримського у вітчизняній літературі.

Б) розкриття неординарності таланту А. Кримського.

В) віхи життєпису вченого і письменника.

Г) оцінку наукової і поетичної творчості А. Кримського.

31. Вислів Біографія А. Кримського складна (рядок 11) говорить про

А) відданість рідному краєві.

Б) неможливість здійснення творчих задумів.

В) безнадійну закоханість у Лесю Українку.

Г) трагічну долю А. Кримського.

32. А. Кримський належав до гурту енциклопедистів разом із

А) Лесею Українкою.

Б) Степаном Руданським.

В) Іваном Франком.

Г) Андрієм Лаговським.

33. Про духовне багатство Кримського-поета сказано у вислові із тексту

А) З одного боку, А. Кримський – академічний учений, з іншого – чутливої вдачі екзотичний поет, чиї вірші призначені для людей з тонкою душевною організацією. Ті вірші такі тендітні, як пелюстки, що от-от мають зав’янути. Проте залишилися жити (рядки 23–26).

Б) А. Кримський – інтелігент ХХ століття, століття напруженого, динамічного, нервового. Це відбилося на його поезії, на його прозі (рядки 34–35).

В) Кримському близькі були твори С. Руданського, із яким він відчу- вав психологічну спорідненість (не з гумором, а саме з ліричною поезією) (рядки 29–31).

Г) Це очі ніжного й тонкого поета, котрий умів так захоплено дивити- ся на світ і природу, яку любить, розуміє її і ставиться до неї, як до живої одухотвореної істоти (рядки 59–60).

34. Прочитайте наведений текст. Соціологічні дослідження засвідчують, що головне, чого прагне сучасна людина, – забезпечити належну якість життя, якнайповніше задовольнити фізичні, духовні й соціальні потреби. Утім історія цивілізації доводить, що між якістю життя і його безпекою існує певна залежність: завжди є можливість підвищити якість життя, однак при цьому його безпека знижується, і навпаки. Що обере людство? Викладіть ваш погляд на цю проблему. Сформулюйте тезу, на- ведіть два-три переконливі аргументи, які найкраще підтвердять ваші міркування. Проілюструйте свої думки покликаннями на при- клади з художньої літератури (зазначте автора й назву твору, укажіть порушену в ньому проблему, художній образ, через який проблему розкрито, наведіть цитату тощо), історичними фактами або випадками з життя. Не переказуйте змісту художнього твору, не давайте повної характеристики образів. Сформулюйте висновки. Орієнтовний обсяг роботи – 200–250 слів.


За матеріалами журналу "Дивослово".


За відповідями звертайтесь до Кокоші Олени Іванівні (12 каб.) або до Рідкокаші Павла Євгеновича (3 каб.).


Comments


Проверьте позже
Когда посты будут опубликованы, вы увидите их здесь.
Облако тегов

© 2023 «Книголюб». Сайт создан на Wix.com

  • Черно-белая иконка Facebook
  • Черно-белая иконка Twitter
  • Черно-белая иконка Google+
bottom of page